Obuwie robocze, a świadomość ryzyka

W dzisiejszych czasach używanie obuwia roboczego często zostaje bagatelizowane, tak przez pracodawców, jak i samych zatrudnionych. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że ten element wyposażenia ochronnego jest tak samo ważny, jak kask, czy porządne rękawice. Wypadki przy pracy to zdarzenia losowe, których nie da się tak po prostu oszacować przytaczając zebrane statystyki. Nie można jednoznacznie przewidzieć, czy ciężki gabaryt nie wyślizgnie się pracownikowi z rąk, nie można jasno stwierdzić, że posiada się wystarczające zaplecze w szczęściu do takowych zdarzeń, aby w następstwie wziąć odpowiedzialność za ludzką krzywdę (często własną). Wystarczy chwila nieuwagi, dosłownie kilka sekund dezorientacji, aby człowiek stał się personą poszkodowaną w wyniku niefortunnego zdarzenia.

Racjonalnym i dojrzałym podejściem jest zapobieganie tragedii, zanim będzie ona miała swoje miejsce w czasie rzeczywistym. Nagminnie można się spotkać z lekceważeniem zagrożenia: “te buty są niewygodne”, “wolę ubrać swoje adidasy”, “one wyglądają paskudnie” – otóż nic bardziej mylnego. W niebezpieczeństwach jakie napotkać możemy na drodze codzienności – zawsze trzeba być przygotowanym na wszystko. Preferowanie obuwia roboczego jest jednym ze złotych środków, aby nie narazić się na niepotrzebne urazy fizyczne podczas pracy z maszynami, ciężkimi towarami, ale i nie tylko. Wbrew pozorom obuwie robocze nie musi być niewygodne, wszystko zależy od tego, jak wiele czasu i zaangażowania poświęcimy na dopasowanie odpowiedniego modelu oraz rozmiaru. Jak można się domyśleć, za mały, czy zbyt duży rozmiar może utrudnić swobodne i przede wszystkim wygodne wykonywanie działań zawodowych. Nie jest także problemem odpowiedni wygląd, spełniający nasze oczekiwania, jednak mimo to priorytetem w trakcie wyboru butów powinno być zapewnienie przez nie oczekiwanego efektu w postaci elementów ochronnych dla naszych stóp. Dopasowując obuwie robocze w sklepie, czy otrzymując je od pracodawcy należy zwrócić szczególną uwagę na własne preferencje. Buty, takie jak gumowce ocieplane damskie nie zostały wymyślone tysiące lat temu, aby po prostu były – są po to, abyśmy my, ludzie, mogli wygodniej się w nich przemieszczać – dlatego nie utrudniajmy sobie życia i pozwólmy, aby prowadziły nas przez codzienne zmagania. W przypadku obuwia roboczego – w najbezpieczniejszy dla naszych stóp sposób.

Świadomość ryzyka, to klucz do utrzymania zdrowia naszego organizmu podczas pracy i w życiu codziennym. Kiedy na zewnątrz panuje ujemna temperatura, ubieramy się w cieplejsze kurtki, odziewamy w szaliki i rękawiczki – podejmujemy takie kroki po to, aby nie zachorować. Identyczna sytuacja występuje w użytkowaniu obuwia roboczego, które ma za zadanie chronić nasze stopy przed wypadkami. Nie chcemy, aby elektryczny wózek widłowy obciążony tonowym ładunkiem najechał na stopę naszą, bądź naszego współpracownika, bo akurat nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, dlatego właśnie tak ważne jest badanie ryzyka oraz świadome podejmowanie decyzji. W tym wypadku najbardziej odpowiedzialnym stanowiskiem jakie obrać może rozsądny człowiek, jest działanie zawczasu, rozpoczynając czynności zawodowe z odpowiednim przygotowaniem – zapewniając swoim stopom należyte bezpieczeństwo poprzez stosowanie obuwia roboczego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij