Jak działa odzysk ciepła?

Główną zaletą z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji – jest faktycznie dostrzegalny komfort klimatyczny, jaki gwarantuje stała cyrkulacja wykorzystanego powietrza na powietrze świeże. W budynku z rekuperacją faktycznie poprzez cały czas czuć świeżość: w dowolnym kącie każdego wnętrza, o dowolnej porze dnia oraz nocy. Na dostępie do świeżego, oczyszczanego powietrza korzysta też nastawienie oraz zdrowie. Zanikają bóle głowy oraz bezsenność, rośnie energia oraz chęć, zdecydowanie poprawia się jakość snu.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – jak to funkcjonuje?

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna składa się nie jedynie z wentylatorów wyciągowych, lecz również nawiewnych – tłoczących powietrze do wnętrz. Dzięki temu unika się podciśnienia wywołującego dopływ powietrza poprzez nieszczelności, ponieważ uniemożliwiłoby to jego ocieplanie ciepłem powietrza wywiewanego. Najpowszechniejsze jest wyjście wsparte na centrali wentylacyjnej obsługującej pełny obiekt – z jednym wentylatorem nawiewnym oraz jednym wywiewnym i z siecią kanałów rozprowadzających do wnętrz świeże powietrze.

Rekuperacja – odzysk ciepła

wentylacja na dachuPodczas budowy domu stajemy przed wieloma istotnymi wyborami, jakie mogą przynieść nam dużo kłopotów. Jednakże w szukaniu właściwych wyjść do swego domu nie wolno zapomnieć o zapewnieniu dobrego mikroklimatu w pomieszczeniach, więc o instalacji układu wentylacji. Świeże oraz dobre powietrze jest ponieważ bazą życia każdego człowieka. Należałoby więc pomyśleć o instalacji systemu zapewniającego odzyskanie ciepła z powietrza, jakie jest eliminowane z pomieszczenia. Stała cyrkulacja powietrza w domu oddziałuje na zwiększenie komfortu wentylacyjnego mieszkańców. Zamiennik ciepła stara się poprawić rozbieżność temperatur między dwoma strumieniami powietrza. Dzięki temu zimą, kiedy do domu nawiewane jest świeże, lecz chłodne powietrze, strumień tenże jest orientacyjnie nagrzany poprzez powietrze wykorzystane oraz wywiewane z domu. Takie wyjście pozwoli zapobiec strat ciepła i wygospodarować na kosztach ocieplania. Rekuperator nieustannie zmienia powietrze w domu, umożliwiając mieszkańcom dostęp do świeżego powietrza.

Rekuperator? A co to?

Rekuperator to narzędzie będące centrum pełnego systemu wentylacji mechanicznej. Jego funkcją jest nadmuch świeżego powietrza (za pomocą wentylatorów) do domu i wyciąg wykorzystanego powietrza na zewnątrz, natomiast również, co jest niezwykle istotne, pozwoli na odzysk ciepła z powietrza wywiewanego oraz nagrzanie nim powietrza nadmuchiwanego (dzięki wymiennikowi ciepła). Dzisiejsze rekuperatory pozwolą na odzysk od 50 do 90% ciepła.

Odzysk ciepła

Modelu domu energooszczędnego nie da się uzyskać bez wykorzystania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. Pozwoli ona na duże zmniejszenie utrat ciepła na wentylację oraz w przeciwieństwie do wentylacji zwykłej jest niezależna od panujących warunków atmosferycznych. Idea wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła polega na badanym wypływie oraz nawiewie powietrza do domu, związanym z wymianą ciepła w centrali wentylacyjnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij